Fri. Jun 21st, 2024

Past Winners – Prince Philip Award

Prince Philip Award | Craftex Craftsmanship AwardScottish EngineeringSilversmithingSchools Prizes

Visit of HRH Prince Philip, July 2017

The Incorporation of Hammermen make up to 24 Hammermen awards of £300 to engineering students (from ALL branches) to the 4 colleges and 4 universities within the greater Glasgow area.

From the 24 students who receive the Hammermen award, 2 students will be shortlisted for the Prince Philip Prize. The Prince Philip prizes are awarded to the best University and the best College student who are most deserving of this prestigious prize.

Further details and forms of application may be obtained from the respective Universities, Colleges and Further Education Centres, the Hammermen Clerk and also by clicking here.

 

2018 Prize winners

From the left Prince Philip Prize Winner, Erin Caldwell, Deacon Gordon Masterton OBE, DL, Scottish Engineering Prize Winner, Greg Stark and Prince Philip Prize Winner, Glen Fraser.

View the previous winners from 1967 to 2020 below.

Year Winner Institution
2020 Katie Lyon
2020 James Galbraith
2018 Erin Caldwell
2017 Merlin Kafka
2017 Shannon Martin Glasgow Clyde College – Langside Campus
2016 Ellen Simmons
2016 Katie Lyon Glasgow Clyde College – Langside Campus
2015 Jose Hidalgo Clyne
2015 Vickram Dhami
2014 Robert Peacock
2014 Suzanne Birney
2013 Hannah Jenkins
2013 Amy Keenan Glasgow Clyde College – Langside Campus
2012 Susie Smart
2012 Jason Duncan
2011 Darrel Dean
2011 James McGhee Glasgow Clyde College – Langside Campus

Year Winner Institution
2010 Kevin Frew Glasgow Caledonian University
2010 Nikki Cusworth Anniesland College
2009 Abhishek Bhatia Strathclyde University
2009 Oliver Hay Reid Kerr College
2008 Samuel Smith University of Glasgow
2008 Kyle McLeod Langside College
2007 Phillip McDowell Strathclyde University
2007 John Wisnicki Glasgow College of Nautical Studies
2006 Kirsty Allen University of Glasgow
2006 James O'Connell Anniesland College
2005 Martin Izod University of Glasgow
2005 Paul Haggerty North Glasgow College
2004 Catriona Marshall University of Glasgow
2004 Gordon Greenhorn Langside College
2003 Joshua Reid University of Glasgow
2003 William Heaney North Glasgow College
2002 Duncan Dunbar university of Glasgow
2002 Paul Lucchesi Langside College
2001 Natalie Chui Wan Cheong University of Glasgow
2001 Ian Shaw Clydebank College
2000 Paul Nelson University of Strathclyde
2000 Marc Cleave Glasgow Caledonian University
2000 David Rae Anniesland College

Year Winner Institution
1999 Martin Lacey University of Strathclyde
1999 Thomas Lindsay Clydebank College
1998 Gareth H Wooler university of Strathclyde
1998 Andrew Shields Langside College
1997 Matthew J F Jeffers University of Glasgow
1997 Stuart Howie Anniesland College
1996 Kevin Brogan University of Strathclyde
1996 Martin Lacey Langside College
1995 Gordon Waters Glasgow Caledonian University
1995 Christopher McManus Coatbridge College
1994 Roy Spence University of Strathclyde
1994 Grant Roberts Coatbridge College
1993 James Jones University of Strathclyde
1993 James Michaels Coatbridge College
1992 Ian Fraser University of Strathclyde
1992 Elaine Rafferty Coatbridge Technical College
1991 James McHarg University of Strathclyde
1991 William Brynes Coatbridge Technical College
1990 Johnson Idesoh University of Glasgow
1990 Alexander McMillan Bell College of Technology

Year Winner Institution
1989 David S McAuley University of Glasgow
1989 Susan E Devine Cumbernauld College
1988 Bryan S Little University of Strathclyde
1988 Michael C McGregor University of Strathclyde
1988 Daniel Dougan University of Strathclyde
1987 Leslie Greig University of Strathclyde
1987 David McNidder Anniesland College
1986 Michael O’Connor James Watt College
1985 R Crawford Hamilton Paisley College of Technology
1984 Susan Rennie University of Strathclyde
1983 Ian Menzies University of Strathclyde
1982 Donald N Taylor University of Glasgow
1981 Robert N Ralston Bell College of Technology
1980 Paul A Watson Stow College

Year Winner Institution
1979 Stephen Kelar Anniesland College
1978 Leslie Colville Anniesland College
1977 Kenneth G Ingram Anniesland College
1976 David Anderson Bell College of Technology
1975 David L McIntosh Bell College of Technology
1974 Christopher J Hutton Clydebank Technical College
1973 James A J Stafford Motherwell Technical College
1972 Peter A Arkley Clydebank Technical College
1971 Gordon Maclennan
1970 Alastair Graham Motherwell Technical College

Year Winner Institution
1969 Brian W Henderson
1968 Stuart N M Cameron
1967 Thomas J Liddle